Návod mladinový koncentrát Mangrove Jacks, VIK Beer, Muntons a Cider Mangrove Jacks

Návod mladinový koncentrát pivo

NEVYHAZUJTE sáček, než si přečtete tyto pokyny, protože obsahuje informace potřebné k úspěšnému dokončení vaření. 

1. Sanitace a sterilizace příslušenství. Vyčistěte a dezinfikujte svůj fermentor, víko, míchací lopatku a všechno příslušenství co příjde do styku s mladinou sterilizačním přípravkem.

2. Vyjměte přibalené sáčky ze „suché“ přihrádky v obalu koncentrátu (u některých druhů jsou kvasnice pod víčkem nebo přilepeny na spodní straně obalu) a odložte je zatím stranou. Nalijte obsah mladinového koncetnrátu medové konzistence do dezinfikovaného fermentoru a vymačkejte zbytky co zůstanou na stěnách obalu.

DOPORUČENÍ: Před vyprázdněním koncentrátu doporučujeme vložit obal i s obsahem do dřezu s vařící vodou na dobu cca 15 minut. Koncentrát ohřátím zřídne a vylití z obalu bude jednodušší. U některých druhů koncentrátu můžou být uvnitř sáčku kvasnice. Horká voda by kvasnice poškodila, proto je nutné je vyndat z obalu a dát je stranou.

3. Nalejte 3 l vroucí vody do fermentoru. Přidejte kvasný cukr (sladový výtažek nebo dextrózový cukr) dle uvedeného množství na obalu koncentrátu. Doporučené množství potřebných kvasných cukrů naleznete na štítku koncentrátu (pokud dáte větší než doporučené množství pivo bude silnější). Přidejte jakékoli další suché přísady, pokud jsou obsaženy (kromě chmele a kvasnic) a míchejte, dokud se úplně nerozpustí.

4. Doplňte studenou vodou z vodovodu. Zkontrolujte štítek s popisem na koncentrátu (final volume), protože množství vody, které potřebujete přidat, bude záviset na stylu piva, které vaříte. Pokud je  například sada na 23 l piva (final volume), doplňte do fermentoru studenou vodu z vodovodu, dokud nedosáhne 23 l a dobře promíchejte. Zkontrolujte, zda je teplota kapaliny nižší než 25 °C, pokud ne, postavte fermentor do lázně se studenou vodou, aby se zchladila. Přidejte obsah sáčku s kvasnicemi a promíchejte.

POZNÁMKA: V tuto chvíli nepřidávejte suchý chmel “hops“ (pokud je součástí), bude vyžadován později.

5. Nasaďte víko na fermentor a kvasnou zátku, poté víko zajistěte a ujistěte se, že je vzduchotěsné. Kvasnou zátku „U“ naplňte do poloviny převařenou vodou, nebo dezinfekčním roztokem, abyste chránili nápoj během fermentace.

6. Nechte kvasit 7 dní, nebo až ustane bublání v kvasné zátce. Dodržujte doporučenou teplotu na kvašení. Obecně je to mezi 18-22°C pro ležáky. U svrchních kvasnic pro Ale fermentujte mezi 20-23°C. Saison, belgický Tripel a Kveikmají teplotu vyšší. Saison fermentuje mezi 26-32 °C, belgický Tripel mezi 24-28 °C a Kveik mezi 20-40 °C, optimální pro Kveik je 30-40 °C.
POZNÁMKA: Nižší teploty prodlouží dobu fermentace o několik dní a pod 15 °C) fermentaci úplně zastaví. Použijte tepelnou podložku, abyste se vyhnuli extrémně nízkým teplotám. Kvašení nad doporučenou teplotou sníží kvalitu vašeho piva. Také fermentace nad 20 °C může mít za následek mnohem kratší dobu fermentace, konkrétně pro kveik při 30-40 °C.    

 7. Pokud máte suchý chmel: Po 7 dnech zkontrolujte měrnou hmotnost (SG) pomocí hustoměru. Pokud je SG na 1,020 (pro dextrózu) nebo 1,025 (pro sladový výtažek) nebo nižší, přidejte sáček chmelových pelet, ale nemíchejte (chmel se rozpadne a přirozeně se rozptýlí). Pokud je SG vyšší než 1,020 (pro dextrózu) nebo 1,025 (pro sladový výtažek), zkontrolujte znovu za 1 nebo 2 dny. Nepřidávejte chmelové pelety, dokud SG není na nebo pod specifikovanou hodnotou (1,020 nebo 1,025). Po přidání chmele nasaďte víko a nechte dále kvasit.

POZNÁMKA: Suché chmelení může mít za následek malé chmelové částice v hotovém pivu. Případným chmelovým částicím se můžete vyhnout použitím chmelového sáčku pro suché chmelení. To však může mít za následek menší chmelovou chuť a aroma v hotovém pivu.

Nechte kvasit další 2-3 dny nebo dokud kvasná zátka nepřestane bublat. Pokud kvasná zátka přestala bublat a zmizela pěna z hladiny fermentace je u konce.

Pokud nemáte suchý chmel: Po 7 dnech nebo když kvasná zátka přestala bublat, a hladina je bez pěny. zkontrolujte SG pomocí hustoměru. Pokud je fermentace dokončena, SG by měla být přibližně na nebo těsně pod SG v tabulce, kterou najdete online z odkazu na začátku těchto pokynů. Pokud ne, nechejte kvasit o několik dní déle, než znovu zkontrolujete.

Jakmile je fermentace dokončena, pokračujte v lahvování piva. Pro dosažení nejlepších výsledků dodržte minimálně 2 dny mezi přidáním chmele a plněním do lahví. 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: NELAHVUJTE DO LÁHVÍ, DOKUD NEBUDE FERMENTACE UKONČENA. JEDINÝ ZPŮSOB, KTERÝ MŮŽETE BÝT ZCELA JISTÝ, ŽE FERMENTACE DOKONČENA, JE NAMĚŘENÍ STEJNÉ HUSTOTY SG ZA POSLEDNÍCH 48 HODIN. 

8. Použijte plastové PET láhve nebo skleněné lahve s patentním uzávěrem. Před použitím vyčistěte a dezinfikujte láhve a stáčeč. Neplňte do skleněných láhví, které mají sebemenší oděrky, praskliny nebo nedokonalosti. 

9. Přelijte pivo do lahví, ponechte 5 cm prostoru nad hladinou (měřte od samého vrcholu lahve). Před uzavřením lahví přidejte Drops. Množství, které se má použít, naleznete v pokynech na balení drops (3g na 1/2 piva). 

10. Láhve uzavřete a uložte do stejné teploty jako prvotní fermentacepo dobu minimálně alespoň 7 dnů (pivo se začne tlakovat), než je přemístíte na chladné (3-7°C) , tmavé místo, aby se dalších minimálně 14 dní vyčistilo a kvasnice sedimentovali na láhve (ležácké nádoby)

PODÁVÁNÍ A SKLADOVÁNÍ Vaše pivo je připraveno k pití, jakmile je čiré, ale pro nejlepší výsledky nechte další 2 týdny v chladu a temnu (lednice). Podávejte vychlazené.

Ukázka výroby piva z mladinových koncentrátu v TV

Ukázka výroby piva z mladinového koncentrátu

Návod koncentrát Cider

1. Vyčistěte a dezinfikujte svůj fermentor, víko a míchací lopatku sterilizačním přípravkem. 

2. Vyjměte přibalené sáčky ze „suché“ přihrádky sáčku a odložte je zatím stranou. Nalijte obsah „mokrého“ oddělení do dezinfikovaného fermentoru a vymačkejte zbytky. 

3. Přidejte 3 l vroucí vody do fermentoru. Přidejte 1 kg  dextrózového cukru nebo běžného bílého krystalového cukru a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. 

4. Doplňte na 23 l  studenou vodou z vodovodu a dobře promíchejte. Zkontrolujte, zda je     teplota kapaliny mezi 18–24 °C (64–75 °F). Pokud ne, postavte fermentor do lázně s ledovou vodou, aby se ochladila. Přidejte obsah sáčků  s kvasnicemi a jablečným sladidlem a míchejte, aby se promíchal. 

POZNÁMKA: Přidejte také jakékoli další suché přísady, které mohou být obsaženy (např. dubové lupínky, květiny atd.). V tomto okamžiku nepřidávejte příchuť jablečného moštu nebo suchý chmel (pokud je součástí), budou vyžadovány později.
POZNÁMKA: Jak ovlivnit styl sladkosti cideru?

Suché  „DRY“– Nepřidávejte sáček se sladidlem.
Polosuché „Off Dry“- Přidejte polovinu sáčku sladidla.
Sladké „sweet“ – Přidejte celý sáček sladidla. 


5. Nasaďte na víko fermentoru kvasnou zátku s těsněním, poté víko zajistěte . Kvasnou zátku  naplňte do poloviny převařenou vychlazenou vodou, abyste chránili nápoj během fermentace.

6. Nechte fermentovat 4 dny (u sáčků, které obsahují suchý chmel) a 6 dní (u sáčků, které neobsahují suchý chmel) při konstantní teplotě mezi 18-24°C (64-75°F).

 POZNÁMKA: Nižší teploty prodlouží dobu fermentace o několik dní a pod 12 °C fermentaci úplně zastaví. Použijte tepelnou podložku, abyste se vyhnuli extrémně nízkým teplotám. Fermentace nad doporučenou teplotou sníží kvalitu vašeho cideru.

 7. Pokud máte suchý chmel: Po 4 dnech zkontrolujte měrnou hmotnost (SG) pomocí hustoměru. Pokud je SG 1,015 nebo méně, přidejte sáček s chmelovými peletami, ale nemíchejte (chmel se přirozeně rozptýlí).

Pokud je SG vyšší než 1,015, zkontrolujte znovu za 1 nebo 2 dny. Nepřidávejte chmelové pelety, dokud SG nebude 1,015 nebo nižší. Po přidání chmele nasaďte víko a nechte dále kvasit.

POZNÁMKA: Suché chmelení může mít za následek malé chmelové částice v hotovém cideru. Případným chmelovým částicím se můžete vyhnout použitím chmelového sáčku pro suché chmelení. To však může mít za následek slabší chmelovou chuť a aroma v hotovém cideru.

Nechte kvasit další 2 dny nebo dokud kvasná zátka nepřestane bublat. 

 Pokud balení neobsajuje suchý chmel: Po 6 dnech nebo když kvasná zátka přestane bublat, zkontrolujte SG pomocí hustoměru. Pokud je fermentace dokončena kvasná zátka přestane bublat a sg stupnice neklesá = fermentace je u konce..

 DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: NELAHVUJTE, DOKUD NEBUDE FERMENTACE UKONČENA. JEDINÝ ZPŮSOB, KTERÝM SI MŮŽETE BÝT ZCELA JISTI, ŽE JE FERMENTACE DOKONČENA, JE NEKLESAJÍCÍ HODNOTA SG PO DOBU 48 HODIN.

 8. Jakmile je fermentace dokončena, přidejte do fermentoru příchuť cideru a dobře promíchejte dezinfikovanou lžící. Nasaďte víko a kvasnou zátku a nechte 24 hodin odstát, aby se kvasnice před plněním znovu usadily.

 9. Použijte plastové PET nebo skleněné lahve s patentním uzávěrem. Skleněné lahve, které mají sebemenší oděrky, praskliny nebo nedokonalosti nepoužívejte. Nepoužívejte láhve na jedno použití.

 10. Přelijte Cider do lahví, ponechte 5 cm prostor nad hladinou (měřte od samého vrcholu láhve). Před uzavřením lahví přidejte  Drops (nahrazuje cukr; jedna kapka odpovídá 1/2 lžičky cukru).  3g na 0,5l moštu.

 11. Lahvičky uzavřete a uložte na teplé místo po dobu 5 dní, než je přemístíte na chladné, tmavé místo pro další zrání a čeření nápoje.

 PODÁVÁNÍ A SKLADOVÁNÍ

Cider je připraven k pití, jakmile je čirý, ale pro jemnější cider jej ponechte na další 2 týdny někde v chladu a temnu. Podávejte vychlazené. Kvasnicový zákal není závadou.

Doprava zdarma
Při nákupu nad 10 000 Kč
již 18 let na trhu
Tradice od roku 2006
ŠIROKÝ SORTIMENT
5 000 položek zboží skladem

Pivotéka je obchod s alkoholem

Potvrďte prosím, že je vám více než 18 let.