Tlakování piva tlačným plynem CO2

Tlačení piva pomocí CO2 je moderní a efektivní způsob, jak točit pivo v barech, restauracích, ale i v doma, kde je hlavním požadavkem dlouhá výdrž naraženého piva ve vysoké kvalitě.Tento metoda využívá oxid uhličitý (CO2) k udržení piva pod tlakem a jeho výčepu z kegů nebo tanků přímo do sklenic či půllitrů. Hlavní výhody tohoto způsobu zahrnují lepší zachování kvality a chuťových vlastností piva, skladování bez ztráty kvality. V tomto článku se podrobněji podíváme na tyto výhody a prozkoumáme, jak může tlačení piva CO2 přispět k lepšímu zážitku z pití piva.

3. Možnosti tlačování piva při točení

Při výběru správného způsobu tlačení piva je důležité zvážit jak výhody, tak i nevýhody jednotlivých metod, které zahrnují použití kompresoru, potravinářského CO2 a Biogonu (směs CO2 a N2). Každý z těchto způsobů má specifické charakteristiky, které mohou ovlivnit kvalitu a trvanlivost piva.

Kompresor
Kompresory jsou výhodné pro krátkodobé akce díky jejich nízkým provozním nákladům a snadné manipulaci. Při použití kompresoru se do sudu vhání vzduch, což může vést k rychlejší ztrátě pěnivosti a kvality piva, které by se mělo spotřebovat během 24 hodin​​.

Potravinářský CO2
CO2 je oblíbenou volbou pro tlačení piva, protože je to přirozený konzervant, který vzníká při kvašení piva a pomáhá udržet pivo déle čerstvé. Při správném nastavení tlaku může pivo tlakované pomocí CO2 vydržet naražené bez ztráty kvality i několik dní. Největším nedostatkem je riziko přesycení piva CO2, zejména při dlouhodobějším skladování a hlavně při nízkých teplotách, což může vést k nadměrnému pěnění. 

POZNÁMKA: obecně platí, že při teplotách skladování piva nad 12°C prakticky nehrozí přesycení piva plynem CO2. Tím pádem pro nejdelší trvanlivost naraženého piva rozhodně doporučujeme plyn CO2. Ze všech plynů vydrží pivo nejdéle naražené a ve stejné kvalitě až do konce sudu. (klidně i 14 dnů) 

Biogon (CO2 + N2)
Biogon kombinuje výhody CO2 a N2, čímž minimalizuje jejich negativní vlastnosti. Tento plyn zajišťuje ochranu piva před zvětráním, zachovává říz a kvalitu pěny, a podporuje delší trvanlivost bez rizika přesycení. Biogon je vhodný pro provozy s nižší výtočí. Pivo nevydrží tak dlouho jako na plynu CO2 hlavně ve skladovacích teplotách nad 18°C. Konec sudu může být po delším naražení bez řízu a pěny.

Tři různé požadavky a situace pro čepování piva

  1. Máte jednorázovou víkendovou akci? DOPORUČUJEME TLAKOVÁNÍ KOMPRESOREM
  2. Potřebujete, aby pivo vydrželo co nejdéle naražené v pokojové teplotě ? DOPORUČUJEME PLYN CO2
  3. Skladujete sud s pivem při čepování v teplotách pod 12°C a potřebujete, aby dlouho vydrželo? DOPORUČUJEME BIOGON

 

 

Jak zapojit výčepní zařízení s kompresorem na bombu s plynem CO2

Zapojení výčepního zařízení s kompresorem na bombu s plynem CO2 vyžaduje několik kroků, včetně připojení CO2 bomby k výčepnímu zařízení pomocí vzduchové hadice, instalace redukčního ventilu pro regulaci tlaku CO2 a připojení hadice od redukčního ventilu k narážecí hlavě na sudu.

POZNÁMKA:
U všech výčepů s vestavěným kompresorem lze jednoduše vypnout vypínačem kompresor a napojit na bombu s tlačným plynem.

Doprava zdarma
Při nákupu nad 10 000 Kč
již 18 let na trhu
Tradice od roku 2006
ŠIROKÝ SORTIMENT
5 000 položek zboží skladem

Pivotéka je obchod s alkoholem

Potvrďte prosím, že je vám více než 18 let.