Domácí pivo z mladinových koncentrátů

Příprava piva z mladinových koncentrátů je nejjednodušší a nejrychlejší cesta výroby piva v domácích podmínkách. Mladinový koncentrát je mladinou uvařenou v profesionálním pivovaru zbavené vody. Výhodou je jistota neměnné receptury a zaručená kvalita pramenů. Princip výroby piva z těchto koncentrátů je velmi jednoduchý a spočívá v tom, že do vody přejdeme vodou, popřípadě doplníme kvasné cukry a necháme prokvasit. V následujících řádcích Vám poskytneme návod jak si připravit vlastní pivo z mladinového koncentrátu.

Jednou z hlavních podmínek úspěchu je čistota a sterilita všech nádob a náčiní, které se dostanou do styku s vaším pivem. Případné napadení divokými kvasinkami znehodnotí vaše pivo a budete zklamáni výsledkem vašeho úsilí.

 1. Příprava mladiny
  Obal s koncentrátem položíme do horké vody. Po zahřátí se hustý koncentrát lépe vyprázdní do fermentační nádoby. Koncentrát vylijeme do fermentační nádoby. Poté přilijeme cca 3,5 l horké převařené vody a mícháme tak dlouho, dokud koncentrát není zcela rozpuštěn. Následně přidáme kvasný cukr a znovu důkladně promícháme. Kvasné cukry ovlivňují budoucí obsah alkoholu a proto změnou jejich množství způsobí změnu obsahu alkoholu. Základní receptura uvádí 1 kg kvasného cukru, zvýšení jeho množství nedoporučujeme, protože nedosáhne zlepšení, spíše naopak. Pokud chcete získat pivo lehčí, můžete snižovat cukry. Rozhodně doporučujeme vyhnout se sacharóze (řepné cukry). Poté dolijeme vodou (převařenou) tak aby výsledná teplota byla cca 20°C studenou vodou do celkového obsahu uvedeného konkrétního koncentrátu a opět důkladně promícháme.
 2. Hlavní kvašení
  Na teploměru sledujeme teplotu a po dosažení teploty 18-20 ° C, otevřete sáček s kvasinkami, přidejte je do nádoby a řádně promícháme. Po uplynutí tří minut zopakujeme míchání a těsně uzavřete víko fermentační nádoby a nasadíme kvasnou zátku se těsněním. Do kvasné zátky nalijeme do poloviny vodu. Poté: Umístěte fermentační nádobu na temné místo s nejvyšší teplotou v rozmezí 18-20 ° C. Teplota má významnou roli při fermentaci a výrazně ovlivňuje kvalitu piva, proto pozorně sledujte, zda je teplota udržována v určeném rozmezí (15 - 24 ° C). Primární fermentace trvá asi 5-10 dnů, v závislosti na druhu koncentrátu a teplotě při fermentaci. Primární fermentace je ukončena, když se odstraní bubliny v kvasné zátce a hladiny v obou polovinách kvasné zátky se vyrovnají.
 3. Sekundární kvašení (druhotné dokvašování)
  Máme-li jistotu, že hlavní kvašení je ukončeno a kvasná zátka má vyrovnané hladiny, přistoupíme ke stáčení. Můžeme použít skleněné láhve, PET láhve, nebo můžeme pivo stočit do soudků (kegů). UPOZORNĚNÍ! PET láhve musí být určeny pro dokvašování piva a skleněné láhve nesmí být na jedno použití (nevratné láhve neodolávají tlaku). Pivo stáčíme za pomocí plnicí tyčinky "stáčeč", kterou za pomoci redukce nasuneme na vypouštěcí ventil. Před stočením doporučujeme asi 2 dl piva odlít. Tímto způsobem se zbavíme kalu usazeném ve ventilu. Při plnění nasuneme láhev na stáčeč tak, aby se ventil stáčeče dotknul dna láhve a tím se ventil stáčeče uvolní. Použitím stáčeče zamezíme pěnění piva při stáčení. Stáčeč vytáhneme ode dna ve chvíli, když je láhev zcela plná. Při vysunutí stáčeče vznikne prostor pro nahromadění kysličníku. Po stočení přidáme fermentační drops. nebo dextrózu. Fermentační drops je speciálně připraven pro domácí vaření piva a jeho úkolem je vytvořit kysličník uhličitý a napěnit pivo. Na 0,5 l vložíme 1 tabletu dropsu, nebo můžeme použít 3 g dextrózy (můžeme nahradit cukrem, ale toto nedoporučujeme).

  Po vložení dropsu (dextrózy) láhev zazátkujeme a několikrát převrátíme dnem vzhůru, aby se cukr lépe rozpustil. Uložíme na temné místo s teplotou kolem 20 ° C a necháme 10 dní, potom uložíme na temné a chladné místo. POZOR - vždy uložte do láhve ve vertikální poloze, aby se kvasinky usadily na dně láhve. Po uplynutí této doby je vaše pivo připravená ke konzumaci, nicméně doporučujeme ponechat pivo zrát na delší dobu a nechat tak vyniknout jeho plné a bohaté chuti. Ve skleněných, důkladně uzavřených láhvích vaše pivo dozráje v ležáku excelentní kvality. Pivo můžete nechat zrát i více než 24 měsíců.
Doprava zdarma
Při nákupu nad 10 000 Kč
již 18 let na trhu
Tradice od roku 2006
ŠIROKÝ SORTIMENT
5 000 položek zboží skladem

Pivotéka je obchod s alkoholem

Potvrďte prosím, že je vám více než 18 let.